Katalog & Broşür
 • Lord Glass, müşteri memnuniyetine ve kaliteye önem verir.
 • Silivri'deki modern fabrikamız, yenilikçi çözümler sunar.
 • Uzman ekibimizle güvenilir hizmet sunarız
 • Lord Glass, çevreci üretim süreçleriyle doğal kaynakları korur.
Türkçe Katalog English Catalog
İletişime Geç

Bize ulaşın ve kaliteli cam çözümlerinden yararlanın!

Çanta Balaban Mh. Aslangazi Sk. Altındağ, No:1/1,
34580 Silivri/İstanbul

Lamine Cam Üretimi Nedir?

Lamine cam üretimi, birden daha fazla camın sert elastik ve yırtılmaya oldukça dayanaklı polivinil butiral (PVB) folyoları ile ısı ve basınç altında preslenmesiyle yapılmaktadır. 12 bar basınç altında ve 150 ⁰C sıcaklıkta belirli bir sürede lamine cama dönüşmek için camlar otoklava atılmaktadır.

Lamine cam, kırılması halinde parçaları dağılmaz ve yaralanma risklerini azaltır. Bu nedenle Lamine cam bir emniyet ve güvenlik camıdır. İnsanların cama çarpması sonucu oluşan kazalarda yaralanma riskini en aza indirger. Dışarıdan gelebilecek darbelere karşı güvenlik sağlar. Taş ve sopa gibi araçlarla yapılan saldırı ve hırsızlık girişimlerinde, içeri girişleri önler ya da geciktirir. Ses yalıtımına katkı sağlar. Eşyaların ve kumaşların renklerinin solma nedeni olan ultraviyole (UV) ışınlarının geçişini %97-99 oranında engeller.

Özel Lamine Cam Üretimi

Lamine cam üretiminde iki cam arasına mat Polivinil Butiral (PVB) tabası konulur ve camlar birleştirme hattında fırından geçirilir. Daha sonra Otoklav fırınında camlar ısıl işleme tabi tutulur.

 • İhtiyaçlara göre cam cinsleri ve kullanılan PVB cinsi değişir. Akustik özellikli özel PVB kullanılması durumunda “Akustik Lamine Camı” elde edilir.
 • Renkli lamine cam istendiğinde istenilen renk ya renkli cam ya da renkli PVB ile elde edilir.
 • Bünyesinde temperli cam içermiyorsa lamine cam kesilebilir, kenarları rodajlanabilir.
 • Lamine camın en temel özelliği darbelere karşı ciddi boyutta dayanıklı olmasıdır. Darbe karşısında cam kırılmaz, darbe noktası civarında çatlamalar olur. Bu nedenle lamine camlar “Güvenlik Camı” grubuna gire
Isıcam Sistemleri, kullanılan camların özelliğine bağlı olarak
 • Güvenlik derecesi temperli cam ve kalın PVB kullanımı ile artar.
 • Lamine cam son ürün olabilir veya yalıtım camında kullanılmak üzere yarı mamul olabilir.
 • Birleştirme odasının sıcaklığı nemi PVB üreticisinin önerisi doğrultusunda kontrol altına tutulmalıdır.
 • Lamine hattında yer alan yıkama makinesindeki fırçaların camı çizmeyecek nitelikte olması gerekmektedir.
 • Prolitik kaplamalı cam, kaplama yüzeyi PVB’ye bakmayacak şekilde lamine edilebilir.
 • Uygulanacak işlemler laminasyon öncesi gerçekleştirilmelidir (delik – baskı – temper – bombe, vs.). Lamine cam ancak kenar işlemeye tabi tutulabilir.

Otoklav çıkışında PVB şeffaf hale gelir ve camlarla bütünleşir. Normal şartlarda bir araya gelmiş olan cam birbirinden ayrılamaz. Tek cam durumuna gelir.

Lamine cam üretimi düz lamine, renkli lamine, bombe lamine ve akustik lamine olarak yapılabilmektedir.
Düz Lamine üretiminde cam plakaların hepsi şeffaf düz camdır.

Renkli Lamine
Renkli Lamine üretiminde Cam plakalardan biri veya hepsi renkli cam olabilir. Bir diğer yöntem de renkli PVB kullanarak düz camları lamine yapmaktır. Renkli PVB kullanmak çok daha fazla renk seçeneği sağlamaktadır.

Bombe Lamine
Bombe lamine üretiminde camlar önce bombe temper yapılmakta sonrasında laminasyon işlemi gerçekleştirilmektedir.

Akustik Lamine
Akustik Lamine (Ses Kontrol) özelliği taşıyan PVB ile üretilen lamine camlardır. Gürültü kontrolünü sağlayarak ses yalıtımına yardımcı olurlar. Böylece dışarıdaki gürültü normal bir seviyeye indirgenerek iç mekânı sağlıklı bir yaşam alanı haline getirilir. Isıcam ünitelerinde de kullanılması durumunda emniyet, güvenlik ve gürültü kontrolünün yanı sıra ısı yalıtımı da sağlanmış olur. Akustik Lamine, çoğunlukla dış ses düzeyinin yüksek olduğu yerlerde, cadde organizasyonlarının olduğu alanlarda, otellerde, otoyola yakın bölgelerde, sanayi alanlarında ve havalimanlarında kullanılır.

Lamine camlar, özellikle vitrinlerde, AVM’lerde, hastane ve otellerde, güvenlik beklentisi olan her yerde tercih edilen cam türüdür.

Neden Biz?

icon-img-1

İleri Teknoloji

icon-img-2

Uzman Personeller

icon-img-3

Zamanında Teslimat

X